Ana Sayfa          İletişim        Hakkımızda      

 
 
     Devran Su Sistemleri

NEDEN PROFESYONEL BİR UYGULAMA FİRMASI SEÇİLMELİ

 • Bahçeniz düşlerinizdeki gibi değil mi?

 • Komşunuzdaki çimler sizinkinden daha mi canlı?

 • Çiçekleriniz solgun, gelişmekte problemleri mi var?

 • Her gün bahçenizi doğru zamanda ve doğru miktarda suluyor musunuz?

 • Evinizden uzak kaldınız. Bahçenizi kim sulayacak?

 • Su faturanız çok mu kabarık, bahçeniz hortumla sulamak için harcadığınız onca zaman sizin için değerli değil mi ?

 

Otomatik bir sulama sistemi boruların, vanaların, elektriksel bağlantıların ve pop-up sprinklerin kompleks bir birleşimidir. Bu yüzden profesyonel bir taahhüt firmasının sisteminizi dizayn etmesi ve uygulaması çok önemlidir

BAŞARILI SULAMA

Sulanacak alana, bitkilere ve var olan debi ve basınç miktarına göre profesyonel uygulama firması en uygun ürünleri projeniz için seçecektir.

Diğer birçok parametre yanında, profesyonel uygulayıcı aşağıdakileri mutlaka göz önüne alacaktır;

 • Kazının dogru derinlikte yapılması

 • Gerekiyorsa sisteminizin birden fazla zona bölünmesi

 • Basınç kaybının minimuma indirilmesi ve sprinklerin çalışması için gerekli basıncın sağlanması

 • Performanslarına göre doğru sprinklerin seçimi ( atış yarıçapı, debi vb )

 • Ayni yagis oranina sahip sprinklerin ayni hatta toplanması

 • Sprinklerin esit sulama yapacak şekilde doğru mesafelerde yerleştirilmesi

 • Yerel elektrik ve tesisat zorunluluklarına uyulması

 • Muhtemel sistem büyütmelerinin önceden dikkate alınması

KANITLANMIS TASARRUF

 • Güvenirlilik: Ilk seferde sistemimiz doğru dizayn edilmiş ve uygulanmış olur!

 • Dayanıklılık: Otomatik sulama sisteminiz yüksek performanslı ürünlerde uzun bir süre sorusuz çalışacak şekilde uygulanmış olur.

 • Su tasarrufu: Profesyonel uygulayıcı otomatik sulama sisteminin bahçenizin her kösesine suyu tam olarak ve zamanında vermesini saglar. Gereksiz sulamadan ve kabarık su faturalarından kurtulmuş olursunuz.

 • Sağlıklı ve güzel bitkiler: Optimal sulama bahçenizin gelişip güzelleşmesini sağlar.

UYGULAMA SONRASI HIZMET

Profesyonel uygulayıcının isi sadece sulama dizaynı ya da malzeme seçimi değildir. Ayni zamanda uygulama sonrası takip ve gerekiyorsa sistem büyütmesinin yapımı islerini de üstlenmektir.


Bize Ulaşın
Adres : Rüzgarlı Ege Sokak Uçar İş Merkezi No:5/340 Ulus/ANKARA
Tel :0312 324 26 35
Fax :0312 324 26 35
Cep : 0542 217 04 95 Sırrı Kaplan
Damla Sulama Nedir ?
Damla sulama suyun özel filtreler kullanılarak içindeki kum, kil, yosun vb. atıklardan temizlendikten sonra tarla, bağ, bahçe ve seralardaki bitkilere su ve gübre vermek için fabrikalarda özel olarak üretilmiş damla sulama boruları kullanarak bitkilerin direkt kök bölgesine suyun ve gübrenin damlalar halinde azar azar ve sık sık verilmesi demektir.


Damla Sulama Ne Zaman Gereklidir ?

Damla sulama ilk olarak İsrail gibi suyu çok az olan yerlerde kullanılmaya başladığı için bir çok kişi tarafından sadece suyu az olan ve eğimli arazilerde uygulanması gereken bir sistem olarak düşünülmüştür. Suyu kıt ve tuzlu olan bölgeler sulama yapmayacak mı? Bu bölgelerin iklimi ve arazisi ekonomik değeri yüksek bitkilerin yetiştirilmesine elverişli ise suyun sorunlu olması engel değildir.

Ekonomik değeri yüksek bitki, yüksek gelir sağlayacaktır. Bunu elde edebilmek için suyun sorunlarını ortadan kaldıran yeni bir sulama yöntemi geliştirilmiştir. Dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşan bu yeni yöntemin adı damla sulamadır. Damla Sulama pahalı bir yöntemdir. Ancak az iş gücü gerektirdiği ve otomatik sulama yapmaya imkan verdiği için özellikle ilk yatırım masraflarının fazla olduğu seralarda ve ekonomik değeri yüksek olan bitkilerin yetiştirilmesinde uygulanmaktadır.

Fakat zamanla damla sulama yapan tarım sektörü çalışanlarımızdan görüldü ki diğer sulama sistemlerine göre (salma sulama, sifon usulü sulama ve yağmurlama sulama) daha az su kullanılmasına rağmen verim ve kalite artışı sağlandığı tesbir edildi. Kısa sürede Akdeniz bölgesindeki seralarda başlayan damla sulama Ege bölgesindeki seralarda, çilek alanlarında, meyve bahçelerinde, daha sonraları Marmara bölgesinde meyve bahçelerinde, İznik bölgesindeki sırık domates, zeytin bahçelerinde ve Çanakkale, Biga, Karacabey bölgesinde salçalık biber, sanayi domatesi ve sofralık domates alanlarına da girerek geniş alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Son 1-2 yıldır ülkemizde artan kuraklık ve sıcaklar sonucu verim düşüşleri olmuştur. Fakat damla sulama yapan kişilerin aldıkları verim ve kalitede bir azalma olmamıştır. Damla sulama yapanlar son yıllarda iyice fiyatları düşen tarım ürünlerinden verim fazlalığı ve kalite sebebiyle  bol  kazanç elde edilmeye başlanınca,  damla sulama sistemleri ile yapılan sulamaya talep daha da artmıştır.

Neden Damla Sulama ?
* Daha düşük basınç gereksinimleri
* Birim alan için daha düşük su akımı
* Gübre ve ıslah edici kimyevi maddelerin uygulanması için idealdir
* Tuza çok hassas olmayan bitkilerin sulamasında tuzlu suylada kullanılabilir
* Yüksek verim, yüksek kalite
* Bitki büyümesinde hız, daha fazla ürün
* Erken hasat, nadastan kolaylık
* İşçilik, enerji ve zamandan tasarruf

Su, işçilik ve arazi hazırlama masrafları arttıkça diğer sulama metotları yerine damla sulama sistemi ekonomik yönden önemli faydalar sağlayan bir sistemdir. Ekonomik yönden yüksek değeri olan başlıca ürünlerin yetiştirilmesinde, sıra bitkilerinde, meyve bahçelerinde, açık ve kapalı sera alanlarında kolayca uygulanabilir. Parkların, karayollarının, ticari tesislerin ve konutların çevre düzenlenmelerinde damla sulama sistemi son derece rahat bir sistemdir.

Damla Sulamanın Faydaları Nelerdir ?
*Az iş gücü ile otomatik sulama yapılmasına imkan sağladığı gibi verimi arttırır.
*Su randımanlı kullanılır.Su kaybı enaza indirilir.
*Toprak ve bitkini gövdesi ıslanmayacağından bitki hastalık ve zararlılarının gelişmesi önlenir.
*Topraktaki tuzluluk artmaz.
*Yabani ot mücadelesini azaltır.
*Toprak kuru kaldığı için ilaçlama ,işleme,toplama,taşıma işleri sulama anında rahatlıkla yapılabilir.
*Eğimli arazide su ve toprak kaybını engeller.
*Gübreleme sulama ile birlikte yapılır.

Diğer sulama sistemlerinde bir sezonda gübreler en fazla 3-4 defada verildiği için her defasında fazla miktarda gübre toprağa karıştırılır veya serpilir.Gübrelerin birçoğu bitkiler tarafından alınamadan sulama suyu ile derinlere doğru yıkanır bir kısmı da aralarda çıkan yabancı otlar tarafından alınır.Ayrıca topraklarımızın pH’ı genelde yüksek çıktığı için verilen gübrelerin bir kısmı da toprak kolloidleri tarafından tutulur ve bitkiler tarafından rahatça kullanılamazlar.

Damla sulamada ise her sulamada veya iki sulamada bir gübre verildiği için azar azar gübre verilir.Verilen gübreler tüm tarlaya değil de bitki kök bölgesine verildiği için daha az gübre verilir.Kullanılan fosforik, Nitrik ve Sülfürük asit gibi gübrelerle toprağın pH’ını düşürerek genelde topraklarımızda bulunan fakat pH sebebiyle alınamayan Demir,Bakır,Çinko vb. gibi Mikro elementlerin alınımı sağlanır ki bunlarda bitkilerin gelişmesine doping etkisi yapar.

Damla damla su, Damla damla kazanç demektir.

 

      Ana Sayfa          İletişim        Hakkımızda
Devran Su Sistemleri - Otomatik Sulama - Bahçe Sulama - Damlama Sulama - Hidrofor Sistemleri - Pompa Bakım Servis - Damla Sulama - Süs Havuzları - Havuz Sistemleri - Havuz Bakım Onarım - Hidrofor Bakım Onarım - Fiskiye Sistemleri - Peyzaj İşleri - Çim Ekim İşleriDevran Su Sistemleri - Otomatik Sulama - Bahçe Sulama - Damlama Sulama - Hidrofor Sistemleri - Pompa Bakım Servis - Damla Sulama - Süs Havuzları - Havuz Sistemleri - Havuz Bakım Onarım - Hidrofor Bakım Onarım - Fiskiye Sistemleri - Peyzaj İşleri - Çim Ekim İşleri